דניאל קפלן

דניאל קפלן (1906- 1984) הצלם של כפר-סבא
דניאל קפלן תיעד במצלמתו את כפר-סבא במשך 50דניאל קפלן שנה, החל משנת 1929, השנה בה הגיע למושבה ועד לשנת 1980.
דניאל קפלן נולד בשנת 1906 באוגוסטוב שבפולין, למשפחה דתית ציונית. בגיל 16 למד צילום ולאחר כשנה הצטרף לתנועת "החלוץ", עבר הכשרה חקלאית בקבוצת "שחריה א' ", לקראת יציאתו למסע רצוף תלאות לארץ- ישראל.
בשנת 1929 הגיע לארץ, בתחילה התגורר, במשך מספר חודשים, עם אחיו הצעיר, בפתח-תקוה. ביומנו כתב: "שמענו על המושבה כפר-סבא, צעירה ורעננה, יש בה עבודה עברית טהורה, ומתעתדת להיות אם המושבות השרון". הדבר קסם לו וכך הגיע, בדצמבר 1929, רכוב על חמור לכפר-סבא.
בנוסף לעבודתו בנטיעת פרדסי חבקין-ברן, החל להנציח במצלמתו את המושבה הצעירה וסביבתה. את מלאכת הצילום החל כצלם נודד, רכוב על חמור, בדרכי העפר של כפר-סבא והסביבה. לאחר שיפור הדרכים באזור עבר לאופניים, ששימשו אותו ככלי תחבורה עד יומו האחרון.
ב-1930 פתח את הצלמניה בצריף קטן במרכז המושבה. חשמל טרם חובר, ולצורך תאורה לצילום השתמש באור השמש שחדר דרך גג הזכוכית, שהיה צריך לנקותו בקביעות מן האבק שהעלו הסוסים והעגלות ברחוב. לצורך העבודה בחדר חושך בנה תעלה מעץ שהוליכה את האור מגג הזכוכית. בשנת 1948 עברה הצלמניה למבנה קבע במעלה הרחוב, לימים ויצמן 99.
בשנת 1981, כשפרש מעבודתו תרם את ארכיון הצילומים במלואו לעיריית כפר- סבא ללא כל תמורה. הוא האמין שהזדהות עם העבר ושורשיו, תתרום לחיזוק הזהות של הדורות הבאים.

הדפסהדואל

המוזאון ברשת
FBI O YTI O
{flike}